A nyiroködéma kellemetlen fizikai tünetekkel jár, miközben pszichésen is megterhelő lehet. Úgy érezhetjük, hogy elveszítjük a kontrollt, ám jó hír, hogy van mód arra, hogy aktívan részt vegyünk saját állapotunk javításában. Az önkezelés a kézi nyirokdrenázs leegyszerűsített változata, melynek során gyengéd, ismétlődő mozdulatokkal serkentjük a nyirokkeringést.
Önkezelés kar- vagy mellkasi ödéma esetén
A nyaki nyirokcsomók aktiválásával kezdünk, finom vállkörzéssel. Ezután a nem érintett oldalon lévő hónalji nyirokcsomókat masszírozzuk át, majd a szegycsont közepén futó nyirokutakat aktiváljuk: simító, toló mozdulatokkal, az ép oldal felé irányítva az áramlást. Végül térjünk át a műtött oldali mellkasrészre, ahol szintén óvatosan, az ellenkező oldal felé vezessük el a pangó nyirkot.
Lábödéma esetén alkalmazható technikák
Ez szintén a nyaki nyirokcsomók aktiválásával indul, ezt követik a hasi légzőgyakorlatok, majd a lágyékhajlatban található nyirokcsomók következnek, melyeket gyengéd nyomással masszírozunk át. Térjünk át a comb kezelésére, teli tenyérrel, zárt ujjakkal kövessük a nyirokfolyadék elvezetési irányát, a bőrön enyhe hullámvonalat rajzolva.
Technikák a kézfej és a lábfej kezeléséhez
Az önkezelés kézfej és lábfej kezelése esetén is a nyaki, valamint a hasi nyirokcsomók aktiválásával kezdődik, majd ezt követően is hasonlóan alakul, a következőképpen:
- Kézfej kezelése: A hónalji nyirokcsomókat masszírozzuk át körkörösen, utána az ujjbegyektől a csukló felé simítsuk végig a kézfejet, majd masszírozzuk át a tenyeret, külön figyelmet fordítva a hüvelykujj alatti párnás területre.
- Lábfej kezelése: A lágyékhajlati nyirokcsomók óvatos masszírozásával kezdünk, majd gyengéd, körkörös mozdulatokkal haladunk az ujjtövektől a boka irányába. A talp átmasszírozása szintén fontos, finoman, körkörösen végezzük.
Az ujjak közötti bőrhártyát mindkét estben kezeljük finom, ujjbeggyel végzett nyomásokkal, végül az ujjak felszínét és oldalát masszírozzuk körkörösen, az ujjvégektől a tövek felé haladva.
A gépi nyirokmasszázst se felejtsük el!
Az önkezelés hasznos kiegészítője lehet a nyiroködéma kezelésének, különösen akkor, ha gépi kezelésre épp nincs lehetőség, vagy szeretnénk felkészíteni testünket a nyirokmasszázsra. Ugyanakkor önmagában nem elegendő, a hosszú távú eredmények eléréséhez elengedhetetlen a szakértő segítségével beállított nyirokmasszírozó készülék használata.
Az általunk kínált nyirokmasszázs gépekkel Ön is tehet a kellemetlen tünetek enyhítéséért, méghozzá otthona kényelmében. Ha kérdése van, szívesen segítünk eligazodni!